Články - Jak na údržbu dřevěného zahradního nábytku?


Jak na údržbu dřevěného zahradního nábytku?

13.09.2009

„Kdo židli má bydlí“, zpívá se v jedné písničce. Pravda, která platí pro zařizování vlastní domácnosti obdobně platí i o zahradě, jež se zvláště v létě stává prodlouženým obývacím pokojem. V zahradě nebo na venkovní terase trávíme velkou část svého volného času, zvláště pak v jarních a letních měsících. Proto se nábytek stal standardním vybavením každé takové venkovní plochy zahradní nábytek v podobě stolu, židlí případně lavic či lehátek. Bez těchto nezbytností se nedá uspořádat žádná rodinná oslava narozenin ani setkání s přáteli při prázdninovém grilování.


Zahradní nábytek je na českém trhu nabízen v široké paletě tvarů vyrobený z různých materiálů . Ještě před několika málo lety v našich zemích nebyly známy exotické dřeviny a veškerý nábytek se proto dodával z tuzemského, převážně tak jehličnatého dřeva. Kdo trval na kvalitnějším materiálu mohl volit výrazně dražší dub nebo akát. Není nutné však jehličnatý nábytek automaticky zatracovat. Masivní nábytek vyrobený ze smrku nebo borovice může vydržet mnoho roků, pokud je o něj důsledně pečováno. Základem je kvalitní a pečlivě provedený nátěr. Ideální je koupit nábytek ošetřený pouze bezbarvou impregnací a vlastní barevný nátěr si udělat sám. Jedině tak víte, jak bylo při nátěru postupováno a hlavně jaká barva byla použita. Pokud je nábytek již natřený, chtějte po prodejci vědět typ barvy. Vyhnete se tak vlastní alchymii založené většinou jen na líbivém odstínu, která nemusí skončit dobře, a z nábytku se chybně zvolený typ barvy se  brzy sloupne.

 Obecně lze barvy na měkké dřevo rozdělit na syntetické a vodou ředitelné. Pro zahradní nábytek je vhodnější použít barvy založené na syntetické bázi. Nátěr je trvanlivější, barvy delší dobu odolávají slunečním paprskům a tak pomaleji ztrácí svůj původní jasný odstín. Kvalitní výrobce nabízí ucelenou řadu, která zajistí správné spojení barvy se dřevem. Po impregnaci se obvykle používá tenkovrstvá lazurovací barva, která je řídká, do dřeva se dobře nasaje a spojí se se základní impregnací, která ochraňuje dřevo před dřevokazným hmyzem a plísněmi. Následuje silnovrstvý lazurovací nátěr, který je třeba minimálně 1x opakovat. Barva je výrazně hustší a je tak třeba ji rovnoměrně roztírat. Díky své konzistenci vytvoří na povrchu silnou vrstvu, která odolává vodě a díky UV filtru i slunečnímu záření. Lazurovací barvy dávají vyniknout kresbě dřeva a jsou vyráběny v široké škále barevných odstínů. Nátěr je třeba obnovovat přibližně za 3-4 roky . Dobré barvy by se měly postupně omývat, nikoliv loupat a tak příprava pod renovační nátěr představuje jen lehké sbroušení vodorovných ploch jemným brusným papírem a  jednu vrstvu silnovrstvé lazurovací barvy.

Na vysoké oblibě získává v současnosti nábytek vyráběný z tvrdých dřevin. Konkurencí tuzemského dubu nebo akátu je exotický teak, eukalyptus, mahagon, iroko a další. Hlavní výhodou těchto dřev je jejich dlouhá trvanlivost neboť v našich klimatických podmínkách prakticky nepodléhají hnilobě ani dřevokaznému hmyzu. Jelikož se k nám ve velkém dováží již hotové výrobky, cena se ve standardní třídě pohybuje ve stejné hladině jako tuzemský nábytek Údržba  nábytku z těchto exotických materiálů  je snazší na počátku,  o to víc je třeba dbát na její pravidelnost alespoň 1x do roka. Dřevo díky své hustotě nepřijímá klasické lazurovací barvy a to ani na syntetické ani na vodní bázi. Používají se proto přírodní oleje (teakový, lněný ), které dřevo zvláčňují. Nevýhodou tvrdých dřevin, zvláště těch z tropických oblastí Malajsie a Jižní Ameriky, je, že rychle ztrácí svůj původní, velmi atraktivní odstín. Z červenohnědé se během roku stává světle hnědá další rok šedá až tmavě šedá. Právě přírodní oleje při pravidelné údržbě odstín uchovávají i když ne navěky. Existují však i barevné modifikace, které dovedou dřevěnou patinu ještě oživit. Ztráta pigmentu však v případě exotických dřevin nemá vliv na životnost dřeva.

 


Podzimní a zimní období je časem, kdy je zahradní nábytek nevyužíván. Pokud nemáte zimní zahradu, vzdušný sklep nebo alespoň prostorný domek na nářadí, nezbývá než nábytek ponechat venku v zahradě nebo na terase pod pergolou. Tvrdé dřevo snáší chladné období lépe, přesto je však třeba vyvarovat se takových úkonů jako například balit nábytek do neprodyšných fólií, umístit jej do netmavšího a nevlhčího kouta v zahradě nebo jej naopak ponechat zcela rozložený na volném prostranství. Správnější řešení platné pro oba typu nábytku je pokud možno nábytek rozložit a opřít ve svislé poloze o zeď domu ( plotu, kůlny). Zabrání se tak permanentní námaze vodorovných ploch a spojů jednotlivých částí dešťovou vodou nebo sněhovou pokrývkou. Na jaře pak složíte nábytek opět dohromady, po proschnutí opatříte nátěrem a je okamžitě připraven k použití.

Vše co má dlouho sloužit je třeba pravidelně pečovat. Platí to dvojnásob o zahradním nábytku. Dodržení pravidel alespoň minimální údržby však zajistí příjemně strávené chvíle při posezení v zahradě.


 

         Firmy zabývající se zahradním nábytkem:

 

Vladeko s.r.o. - specialista na kvalitní zahradní nábytek

 

TOPlist