Bydliště jako válečná fronta aneb zlý soused

Jedna z velmi často opomíjených avšak důležitých faktorů při koupi nemovitosti je okolí bydliště, kam se budeme stěhovat. Dřív, než podepíšete kupní smlouvu, je nutné si uvědomit, že tímto aktem si možná podepisujete také svůj „rozsudek smrti“.

Ať už je Váš důvod ke stěhování jakýkoli, je velice pravděpodobné, že ve svých představách přemýšlíte o tom, jak dům nebo byt bude vypadat, jak si ho zařídíte, jaký budete mít výhled, nebo kolik stromků, keřů a kytek si vysázíte na zahrádku. Také Vás určitě bude zajímat, jaká je v místě infrastruktura, jestli to máte blízko do obchodu, jestli to nemá dítě daleko do školy, případně jak dlouho trvá cesta do práce.

To všechno mimo samotné nemovitosti jsou nepochybně skutečnosti, které ovlivní Vaše rozhodování. Je-li tohle v pořádku, tak Vám prakticky nic nebrání koupi.

Radost ze splněného snu bývá velká, ale bohužel taky oslepující. Asi nebudete řešit, co Vás bude čekat za Vaším plotem nebo dveřmi. To často také bývá kamenem úrazu. V dnešní době nedostatek prostoru nutí lidi žít vedle sebe blíže, než jim je příjemné. Můžete tak předpokládat, že paleta osob ve Vašem okolí bude hodně pestrá.

Teď nebudu psát o sousedech hodných, za ty budete určitě vděční a snad Vám je osud dopřeje. Jistě, pokud jste dodnes měli štěstí a nikdy jste se nemuseli zabývat sousedskými vztahy, zřejmě by Vás ani nenapadlo zabývat se jimi v případě, že uvažujete o změně bydlení. Protože však nežijeme v ideálním světě, každý z nás už přinejmenším slyšel o starostech, někdy doslova až hororech, které lidské soužití přináší. Zřejmě ani nemusíte mít bujnou fantazii, abyste si uměli představit, čím vším si dokáží lidé znepříjemňovat život. Kousavá bába či senilní stařík mohou být jen slabým odvarem blázna, který Vám jen z čiré radosti otráví psa, nebo poničí nový vůz. To jsou samozrejmě hraniční příklady, ale bohužel i takové se dějí.

Hodně záleží na tom, jak dokážete zvládat stresové situace. Jsou mezi námi obdivuhodní jedinci,
se kterými nehne nikdo a nic. Také jsou ale případy, kdy lidé neunesou přílišný tlak na jejich psychiku nebo důstojnost. Zeptejte se obětí sousedské tyranie, co je po takovéto zkušenosti jejich priorita. Bezpochyby Vám odpoví, že před krásným bydlením rozhodně upřednostní klid
a pohodu. Není ani málo takových, kteří válku prohráli, a ten svůj vysněný domek opustili.
Možná jste pevní v kramflecích a ustojíte jakýkoli tlak, vybudujete si respekt a budete mít vystaráno.
Možná ale také ne. Popřemýšlejte o tom, jak byste řešili tíživou situaci, ve které byste se mohli ocitnout následkem jednání zlého nebo hloupého souseda. Jestli máte pocit, že byste mohli selhat, že se neumíte bránit nebo argumentovat, veřte, že dřív nebo později budete stát před velmi těžkým rozhodnutím.

Ze zkušeností lidí měnících své bydliště je snad, co se týče sousedských vztahů, nejlepší situace, když se v krátké době nastěhuje do nějakého prostoru více lidí najednou (příměstské satelity, nová sídliště). Všichni jsou jakoby „noví“, na stejné startovací pozici. Tam mají vztahy příležitost se vyvíjet. Horší by bylo, když byste přijeli do komunity starousedlíků, kde řádí zlý soused, kterého ostatní léta potichu tolerují. Tam je pramalá šance něco změnit. Když tento zloduch zavětří novou potenciální oběť, je téměř stoprocentní, že si bude chtít ověřit, jestli mu neubývají síly.

A proto na závěr několik, snad dobrých rad.

Až budete stát před „svým“ budoucím domkem nebo bytem, věnujte také část své pozornosti lidem v okolí. Zkuste se nenápadně přeptat na okolní vztahy, nebo vyšlete zvěda. Většinou se při nezávázném hovoru o kvalitě bydlení v ulici nebo vesnici dozvíte to, co potřebujete.
Nikdy se na zlého souseda neptejte původních majitelů, od kterých nemovitost chcete koupit. Buďte si jisti, že jestli takový soused existuje, určitě ho před Vámi zatají.

fermakleri.cz banner