Self Storage – Váš sklep budoucnosti

Self Storage je jedním z mnoha moderních výrazů, o kterém jste již možná slyšeli, nebo jste dokonce tuto službu i využili. Ale pro všechny z Vás, kteří nevíte, co pojem Self Storage znamená, jsme ve spolupráci s firmou City Self Storage připravili následující článek. Objasní Vám, co se za tímto pojmem skrývá a jak Vám může pomoci řešit problém s uskladněním různého druhu věcí. O odpovědi na tyto i jiné otázky jsme požádali generálního manažera společnosti City Self Storage, paní Soňu Fialovou.

Pojem “Self storage” je pro běžného občana v České republice znám jen krátce. Vaše firma City Self Storage je jednou z největších tohoto druhu u nás. Můžete prosím popsat, co se tedy skrývá za tímto pojmem? A proč se s tímto druhem služby setkáváme až dnes?

Zjednodušeně řečeno, jde o pronájem samoobslužných skladovacích prostor (nebo jak je nazýváme my – kójí) o velikosti od 1 m2 do 30 m2, které si může zákazník pronajmout i na velmi krátkou dobu. Služeb City Self Storage využívají lidé, kteří se ve svých domovech potýkají s nedostatkem místa a úložných prostor, jako jakýsi bezpečný sklep, nejčastěji pro uložení sportovního vybavení, nábytku apod. Našich služeb využívají taktéž firmy, a to jako archiv nebo flexibilní sklad zboží.

Koncept Self Storage vznikl v 60. letech minulého století v USA a v 80. letech se začal přesouvat i do Evropy – nejdříve do Velké Británie, odkud se začal rozšiřovat dále. V České republice se nesetkáváme s pojmem Self Storage až dnes. Naše první pobočka byla otevřena v roce 2002 v pražských Holešovicích, rok nato byla otevřena druhá pobočka v Praze 4 přímo na magistrále a v červenci roku 2008 jsme otevřeli třetí pobočku v Praze 6 – Dejvicích. Je pravda, že v České republice je tato služba relativně nová, ale své místo na trhu určitě má. V našich pobočkách v Praze od začátku svého působení využilo našich služeb již několik tisíc zákazníků.

Pro koho jsou primárně určeny služby Self Storage a jakým způsobem se na Vás lidé mohou obrátit?

Primárně jsou naše služby určeny běžným občanům, kteří nemají dostatek úložných prostor – nejčastěji do Self Storage ukládají sportovní výbavu jako jsou kola, lyže, snowboardy, ale i sezónní věci jako je zahradní nábytek, grily, sezónní oblečení a obuv. Stále častěji se na nás obracejí lidé v době svého stěhování či rekonstrukce bytu, kdy potřebují na dočasnou dobu uschovat nábytek a další vybavení. Někteří zákazníci službu využívají po dobu své dovolené nebo delší cesty do zahraničí. Osobní věci uloží do své kóje a mohou bezstarostně byt na pár týdnů opustit nebo ho dokonce pronajmout.

Mohla byste popsat hlavní výhody uskladnění věcí ve Vašich skladech?

Bezesporu mezi hlavní výhody patří flexibilita a bezpečnost. Po uzavření nájemní smlouvy obdrží klient svůj jedinečný číselný kód a má tak přístup ke svým věcem 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Do areálu se dostanou pouze lidé, kteří mají platný přístupový kód. Zároveň i každá kóje má svůj samostatný alarm, objekty jsou střeženy kamerovým systémem napojeným na pult centrální ochrany bezpečnostní agentury.

V zahraničí jsou samoobslužné sklady Self Storage na vzestupu. Myslíte si, že i v České Republice můžeme očekávat tento trend?

Domnívám se, že ačkoliv je český zákazník ve srovnání například s americkým poměrně konzervativní, co se týče ukládání věcí mimo domov. Můžeme i přesto očekávat vzrůstající trend. Lidé bohatnou a mohou si tak dopřát řadu věcí, které nemají následně v bytě jak skladovat. Vezměte si například čtyřčlennou rodinu, jejíž členové mají kola, lyže, brusle, k tomu třeba ještě střešní box na auto, zimní a letní pneumatiky… Sklepy jsou zaprášené a vlhké, natož pak bezpečné, komory malé a plné… Kam s tím? O pozitivním trendu samozřejmě hovoří i statistiky obsazenosti našich třech poboček v Praze.

Vaše společnost má zatím pobočky jen v hlavním městě. Plánuje do budoucnosti společnost City Self Storage rozšiřování svých poboček i do jiných měst, např. do Brna nebo Ostravy?

V současné době stojíme s naším 100% vlastníkem, kterým je norská společnost Selvaag Gruppen, před otázkou další expanze. Touto otázkou se horečně zabýváme a jakmile budeme znát konkrétní výsledek, můžeme slíbit, že se o něm naši zákazníci určitě doví.

Jakým způsobem jsou kóje zabezpečeny už víme. Můžete nám ale říci, jaký druh pojištění je vhodný pro Self Storage? Nebo mi Vaše společnost pomůže i s pojištěním?
Co se týče pojištění, nemovitosti City Self-Storage jsou pojištěny proti živelné pohromě. Pojištění se ovšem na věci, které si klient do kóje uloží, nevztahuje a musí si tedy uzavřít pojištění sám. Naše společnost samozřejmě spolupracuje s pojišťovacími makléři a pokud klient projeví zájem, jsme schopni klientovi pojištění zprostředkovat. Pokud má klient již pojištěnou domácnost, lze toto pojištění rozšířit i na pojištění věcí, které se nacházejí na jiné adrese, tedy třeba v City Self Storage.

Jak dlouho je možné uložené věci skladovat a co se stane v případě, že zapomenu nebo ztratím kód od mé kóje?

Věci lze skladovat v podstatě neomezeně dlouho. Klient může uzavřít smlouvu standardně na dobu neurčitou s 15ti denní výpovědní lhůtou a je jen na něm, na jak dlouho se rozhodne služby využívat. Pokud se stane, že byste zapomněl kód, pracovník na pobočce Vám jej po předložení průkazu totožnosti rád sdělí. Ovšem při uzavření smlouvy je tento kód vygenerován na kartičce formátu vizitky, kterou můžete snadno vložit např. do peněženky a mít tak kód vždy při sobě.