Správné plánování prodeje nemovitosti

Jak se stane, že nemovitost už v prvním týdnu, kdy je na prodej, navštíví několik zájemců a brzy na to následuje podepsání kupně-prodejní smlouvy, zatímco podobná nemovitost leží ladem na trhu celé měsíce? Je zřejmé, že štěstí může mít svůj vliv, ale pravděpodobnější je fakt, že ta první, rychle prodaná nemovitost (a její majitel) byli na prodej předem připraveni, avšak ta druhá ne. Ačkoliv cena a lokalita jsou velice důležitými faktory při prodeji nemovitosti, jsou i jiné okolnosti, které mají velký vliv na to, jestli prodáte svoji nemovitost rychle.

Zjistěte, jakou hotnotu má Vaše nemovitost

Udělejte si odstup a podívejte se na Váš dům co možná nejobjektivněji. Položte si otázku: koupili byste tento dům Vy sami? A za jakou cenu? Zeptejte se na to samé svých přátel nebo sousedů a také je požádejte, aby k Vám byly upřímní. Také se jich zeptejte, jestli si všimli něčeho, co by mohlo mít vliv na hladký prodej Vaší nemovitosti. Případně si nechte poradit, co by na nemovitosti změnili oni sami.

Pečlivě prozkoumejte svůj dům a udělejte nezbytné opravy

Důkladná inspekce Vaší nemovitosti Vám s největší pravděpodobností odhalí menší či větší problémy, které Vám mohou způsobit potíže při jednání s potenciálními zájemci. I v případě, že problém nebudete schopni odstranit, alespoň budete připraveni čelit otázkám zájemců. Nepřistihnou Vás tak při tom, že jste například nevědeli o prasklinách ve zdi atd. Buďte také připraveni na to, že zájemci si mohou k prohlídce přizvat odborníka schopného odhalit všechny problémy, které můžou mít za následek snížení ceny, kterou Vám nabídnou. Proto se pokuste udělat všechny opravy ještě předtím, než nabídnete svoji nemovitost k prodeji. Potenciální zájemci se budou snažit najít všechno, co by mohlo mít za následek snížení konečné prodejní ceny nemovitosti. Obzvláště pokud se jedná o jedno ze slabých míst.

Pokud však nejste připraveni investovat do oprav Vaší nemovitosti a dáváte ji na trh jako “fixer-upper” (nutné opravy), je nezbytné abyste byli připraveni o ceně nemovitosti vyjednávat, což ale může vyústit ve Váš neprospěch. Tato metoda je velice riskantní, například pokud jste už koupili další nemovitost a počítáte s konkrétními prostředky, které vzejdou z prodeje Vaší nemovitosti.

Připravte svojí nemovitost na prohlídku

Většina nemovitostí potřebuje alespoň trochu reorganizace předtím, než jsou předvedeny potenciálním zájemcům. Připravili jsme pro Vás návod jak se připravit na prodej nemovitosti, který Vám pomůže s tím nejzákladnějším, co byste měli udělat pro úspěšný a rychlý obchod.

fermakleri.cz banner