Zelená úsporám – výhody a nevýhody dotačního programu

Již delší dobu se v médiích objevují rozporuplné informace o státním dotačním programu Zelená úsporám. Je opravdu tak špatně nastaven, jak se nám média snaží prezentovat? Máme přistoupit na „výhodné“ nabídky různých firem, například výrobců oken? Vyplatí se vložit do vyřízení dotace energii a čas. Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Základní informace

Nejprve je nutné zmínit základní podmínky, tak jak je nastavilo Ministerstvo životního prostředí. Dotace je zaměřena na komplexní opatření a úsporu. Proto jsou zavádějící pojmy jako, dotace na okna, dotace na zateplení. Dotace jsou na celkovou úsporu energií na vytápění. Dle rozsahu provedených opatření jde o úsporu 20%, nebo 40% spotřeby energie na vytápění. Této výše musíte dosáhnout pro získání dotace.

Rozsah zateplení

Rozsah zateplení musí být takový, aby výsledek dosáhl požadované úspory. Pro posouzení úspor, vyžaduje Ministerstvo životního prostředí vypracování projektu, který určí rozsah zateplení. Jednoduše řečeno, projektem zjistíte jakou sílu má mít polystyren na fasádě a minerální vata v plášti střechy. Projekt vám musí vypracovat autorizovaný inženýr a posuzuje současný stav, skladbu pláště budovy a stav, kterého dosáhnete po realizaci zateplení.

Jak postupovat?

Možností je několik. Na internetu lze najít spoustu informací, nejrelevantnější jsou na oficiálních stránkách programu Zelená úsporám. Dále pak na portálech firem, které se danou problematikou zabývají. Jedním z nich je i portál Statnidotace.eu , kde naleznete vše co potřebujete k získání dotace. Pokud se rozhodnete žádat sám, musíte mít před podáním žádosti hotový projekt a vybraného dodavatele zateplení. Lepší řešení je obrátit se již zpočátku na specialisty, kteří vám okamžitě sdělí zda má smyl o dotaci žádat, zajistí vám projektanta i dodavatele.

Čím tedy začít?

Jednoznačně projektem. Bez tohoto posouzení objektu nejste schopni zjistit rozsah opatření a jejich cenu. Nehledě na to, že před podáním žádosti již musíte mít projekt připraven.

Čeho se vyvarovat?

Různých nabídek zprostředkovatelů, kteří vaši poptávku za provizi pouze předají dál. Na internetu lze takovýchto nabídek najít mnoho. Nejhorší jsou ale nabídky získání dotace na výměnu oken a podobně. Tito především prodejci těží z neinformovanosti a zkreslených informací. Sám jsem se setkal s případem, kdy si lidé koupili produkt, který následně do dotace nemohli zahrnout. Proto pokud vám někdo tvrdí, že získat dotaci je zcela jednoduché, je namístě opatrnost. Dotační program Zelená úsporám je komplexní záležitost, která závisí na mnoha okolnostech.

Je tedy dotace výhodná či ne?

Na jednoduchou otázku jako vždy neexistuje jednoduchá odpověď. Pokud chcete zateplit dům a omezit výdaje za vytápění, zcela jistě. Pokud si myslíte, že získáte až 50% nákladů na zateplení, budete zřejmě zklamáni. Většinou se výše dotace pohybuje okolo 30%. Rovnou ale zapomeňte na standart zateplení, na který jste byli zvyklí. V podmínkách, tak jak jsou nastaveny, není dostatečný ani 100 mm silný polystyren, pro zateplení fasády. Z již vyhotovených projektů je zřejmé, že se síla zateplení při síle stěny 45 cm pohybuje okolo 160 mm. Výsledkem tedy je, že dotace se nakonec zcela jistě vyplatí. Přestože počáteční investice je nemalá, zvýšená síla izolantu a rostoucí ceny energií výrazně sníží dobu návratnosti.